Kategoriler
Mobilyalar ve dekoratif tasarımlar Uncategorized

Mobilya montajında dikkat edilmesi gerekenler

Mobilya montajında dikkat edilmesi gerekenler

09
Haz

Mobilyalar evlerimiz için çok önemlidir. Uzun seneler kullandığımız bu eşyaların ömürlerini nasıl geçireceklerini ve ne kadar sağlıklı hizmet vereceklerini belirleyen şeylerden biri nasıl kurulduklarıdır. Doğru kurulum mobilyanın ömrünü uzatırken ve kullanımı kolaylaştırırken, yanlış kurulum ise mobilyanın ömrünü kısaltır ve kullanırken oluşan zorlukların, sıkıntıların büyük oranda kaynağıdır.

Mobilya kurarken dikkat edilmesi gereken temel noktaları sizin için derledik. Aşağıda vereceğimiz detaylar, neredeyse her mobilya montajında işin sağlıklı yapılabilmesi için dikkat edilmesi gerekenleri içerir.

– Kurulum için gerekli parçaların kutulardan çıktığından emin olmak gerekir. Eksik parçalı bir mobilya ürününü kurmaya başlamak, kurulumun yarım kalmasına, ürünlerin eksik parçalar nedeniyle sağlıklı bir ağırlık merkezi oluşturamamasına neden olabilir. Bu yüzden eksik parça tamamlanana kadar mobilyanız kolayca yıpranabilir. Kuruluma başlamadan önce parçaların eksiksiz olduğundan emin olmak önemlidir.

– Mobilya montajını kurulacak mobilyaların türüne uygun olacak bir yerde gerçekleştirmek gerekir. Örneğin bir yatak odası takımının dolabının yatak odasında kurulması, kurulumdan sonra taşıma gerektirmeyeceği için manntıklı olacaktır. Ancak bazen kurulum için gerekli olan boş alan miktarı mobilyanın kullanılacağı yerde bulunmayabilir. Böyle durumlarda kurulumu geniş ve düz bir yerde yapmak gerekir.

– Mobilyalar genelde ağaçtan imal edilen ürünlerdir. Birleşim yerleri üzerinde yapılacak işlemlerin hassaslıkla yürütülmesi gerekir. Montaj sırasında doğru araçları kullandığınızdan emin olun. Örneğin çok güçlü vida sıkıcılar, ahşap birleşim noktalarına yüksek kuvvet uygulayacağından, birleştirme aparatlarının gereğinden fazla sıkılmasına neden olur ve hem mobilyanın kullanımında problemler yaratır hem de mobilyanın ömrünü kısaltır.

– Evinizde küçük çocuklarınız varsa veya deprem benzeri doğal afetlere hazırlıklı olmak istiyorsanız mobilyalarınızı yerleştirdikten sonra duvara veya tavana bağlamayı unutmayın. Duvar desteğini ve bağlantı aparatlarını dikkatli seçin. Her destek veya bağlantı aparatı mobilyanızı tutacak kadar güçlü olmayabilir. Bu konuda profesyonel ürünler üreten firmaların ürünlerini tercih edin. Evlerde meydana gelen birçok kaza doğrudan çocuklarla ve sabitlenmemiş mobilyalarla ilgilidir.

– Kurulum konusunda profesyonel destek almak isterseniz, bu konuda uzmanlığı mobilya kurulumu olan biriyle anlaştığınızdan emin olun. Mobilya kurulumunda yanlış kişiden destek almak mobilyalarınızın yanlış monte edilmesine, ahşap üzerinde fazladan delikler açılmasına, parça birleşimlerinin gereğinden fazla sıkı veya gevşek olmasına ve kurulum sonrasında kullanım sıkıntılarına neden olacaktır.

– Mobilyayı satın aldığınız yerden, eğer mümkünse kurulum kılavuzu talep edin. Ülkemizde bu tür kılavuzlar çok yaygın değil. Ancak talep halinde birçok firma bu kılavuzları son kullanıcıya sağlayabilmektedir. Unutmayın, özellikle demonte mobilyalarda birçok parça birbirine benzer ve aralarında yalnızca küçük ölçü farkları veya işaretler olur. Doğru parçayı doğru yere bağlamak için kılavuzda belirtilen detaylar kurtarıcı olur ve montajın doğru yapılmasını sağlar.

Kısaca Duru Mobilya