Kategoriler
Mobilyalar ve dekoratif tasarımlar Uncategorized

Koltuk Takımı Temizliği Nasıl Yapılır

Koltuk Takımı Temizliği Nasıl Yapılır?Ne kadar sıklıkla yapılırsa yapılsın, kumaşı ne olursa olsun, her koltuk, belli bir kullanımdan sonra temizlik ister. Unutulmamalıdır ki koltuk temizliği, sadece koltukların dış yüzeyini temizleme amacı gütmemelidir.Temizlikteki asıl amaç zamanla koltuklarda oluşmuş olan mikrop, bakteri ve mayt gibi insan sağlığına zararlı olabilecek varlıkların da yok edilmesi olmalıdır.

Koltuk temizliği konusunda atılacak olan ilk adım, temizlenecek olan koltuğun boyutları ve kumaşlarının türünün kontrol edilmesidir. Koltuğun açılır-kapanır olup olmadığı gibi şeklen incelenmeli, sonrasında da kullanılacak olan temizlik maddelerine karar verilmelidir.

Temizleme işlemine başlanıldığı zaman, yapılacak olan ilk şey, koltuk takımınızdaki tozların çıkarılmasıdır. Söz konusu olan tozlar elektrikli süpürge ile çekilebilir. Tabi bu noktada alacağınız verim, elektrik süpürgesinin emme gücü ile doğru orantılıdır. Özellikle koltuklarınızı sık sık temizleyecekseniz yüksek emiş güçlü makineleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Ek olarak, koltuk temizleme amacına uygun, içinde yeni temizleme seçenekleri bulunduran teknolojik elektrik süpürgeleri de kullanılabilir.

Toz çıkarma işlemi bittikten sonra, ilk başta koltuğun boyut ve kumaş cinsinden incelenen bilgiler kullanılarak bir sonraki adıma geçilir. Temizlik sürecinde anahtar rol oynayan deterjan seçimi kumaşlara göre yapılmalıdır. Bu noktada en klasik olan çözüm, çoğu zaman için en geçerli çözümdür; Kullanacağınız deterjanı, öncelikle hem lekeli hem de koltuğun görünmeyecek bir yerinde deneyebilirsiniz. Eğer leke, kumaşa zarar vermeden işlemi tamamlıyorsa, koltuğun geri kalanı için de işleme devam edilebilir. Temizlik işleminin derinlemesine olmasına, koltuk takımında herhangi bir mikrop kalmamasına özen göstermek gereklidir.

Deterjan seçiminden sonra koltuk takımlarının yıkama işlemlerine başlanır. Yıkanma işlemi için de, daha öncekine benzer bir süreç gerçekleştirilmektedir; yani kumaşa zarar vermeyecek derecelerde ve miktarlarda su kullanımı gerçekleştirmek gereklidir. Özel bir durum olmadıkça, hem hijyen sevyesini en yukarıda tutmak, hem de kumaşa zarar vermemek amacıyla ılık diyebileceğimiz su derecelerin tercih edilmesi daha güzel sonuçlar doğuracaktır.

Su kullanım aşaması bittikten sonra yine çok önemli bir bölüm olan koltuktaki lekenin saptanması kısmına geliriz. Bu kısımda koltuk ya da koltuk takımının her noktası özenle incelenmeli,herhangi bir lekenin gözden kaçırılmaması için tekrar kontrol yapılmalıdır. Lekeler saptandıktan sonra lekelerin kolay çıkıp çıkmayacağı, herhangi bir temizleme maddesine karşı hassas olup olmadığına da bakılmalıdır. Eğer koltukta birden fazla leke varsa, işlemler her leke için ayrı ayrı yapılmalı ve kontrol edilmelidir. Hangi lekeye nasıl bir çıkarma işleminin yapılacağı bilgisi bulunduktan sonra bir sonraki adım ile temizleme işlemi devam ettirilir. Gerek gördüğümüz taktirde,birden fazla tür deterjan belli oranlarda karıştırılarak lekelere müdahele etmek mümkün olsa da, sonuçları ön görmek çok mümkün olmayacağından çok fazla tavsiye edilmez.Zor lekeler için kimyasal kullanımı gerekebilir, ancak tekrardan belirtmek gerekir ki bazı kimyasallar hem koltuğa hem de sizin sağlığınıza zarar verebilir.

Bazı lekeler için sadece şampuan ya da karışım şeklindeki şampuanlar yeterli olmayabilir. Özellikle uzun zaman önce dökülmüş olan sıvılardan dolayı oluşmuş lekeler özel ilgi isteyebilirler. Bu gibi durumlarda lekeye özenle müdahile etmek bir zorunluluktur. Zamanla katılaşmış olan lekeler hassas ama sert bir fırça ile koltuktan çıkarılabilir. Yine de yanlış bir fırçalama tekniği kullanılırsa kumaş zedelenebleceği için, son çare olarak uzman bir temizleme firmasından yardım alma seçeneğini de değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Yazdığımız bu adımları uygulayarak koltuğunuzu temizlediğinizde, bakterilerden kurtulur, bakteri ve diğer çeşit mikropların oluşturabileceği hastalıklardan uzak kalmış olursunuz. Koltuğa ve kumaşa hasar verebilecek etmenler yok edileceğinden, koltuğunuzun kullanım ömrünü de uzatmış olursunuz.Ayrıca Koltuk Takımı Temizliği Nasıl Yapılır diye kara kara düşünmenizede gerek yok.Artık bu işi sizin yerine yapan firmalarda mevcuttur.

Çeşit çeşit Oturma Grubu modelleri için tıklayın.

koltuk temizliğikoltuk temizliği
koltuk temizliği

