Kategoriler
Mobilyalar ve dekoratif tasarımlar Uncategorized

Bebek odası nasıl hazırlanmalı

Bebek odası tasarlarken en belirleyici unsur bebeğinizin cinsiyeti olacaktır. Bundan bağımsız olarak bir sürprize göre hazırlık yapıyorsanız nötr renklere başvurabilirsiniz. Mobilyaları seçerken taşınma olasılıklarını da göz önünde bulundurmanız hangi mobilyalarda karar kılmanız gerektiğini belirleyecektir. Örneğin binaya monte edilmiş ögeler, dolaplar yerine harici eşyalar almanız gerekebilecektir. Nötr renk seçimleri yaptıysanız daha sonradan aksesuarlarla cinsiyet vurgusunu kolayca sağlayabilirsiniz. Bunlar dışında bebeğinizin odasının nasıl bir atmosfere sahip olmasını istiyorsanız hayal gücünüz rehberliğinde yola çıkabilirsiniz. Masalsı, sihirli ve oyunbaz temalar sizleri bekliyor olacak.

Çocuk odası nasıl hazırlanmalı

Çocuk odası hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çocuğunuzun hareket alanını kısıtlamayan bir tarzı benimsemenizdir. Eşyaları seçip yerleştirirken mümkün olduğunca boş alan kalmasına özen göstermelisiniz. Çocuk odasının duvarları belki de bu tasarımı yaparken en özgür olacağınız alan. Duvarların rengine karar verirken genellikle odanın genişliği göz önünde bulundurulmasına rağmen söz konusu çocuklar olunca istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz boya paleti sizin elinizde olacaktır. Her duvarı farklı renge boyaya bileceğiniz gibi eğlenceli duvar kağıtlarından da faydalanabilirsiniz. Gelenek sel kanıya bağlı kalarak pembe ve mavi tonlara yönelebileceğiniz gibi nötr renk uygulamalarına da başvurabilirsiniz. Örneğin pastel yeşil bu renklerden biri olabilir. Çocuğunuzun yaratıcılığının önünü açmak için tek duvarı yazı tahtası şeklinde düzenlemeniz ilginç bir fikir olabilir. En önemlisi çocuğunuz kişiliğini iyi analiz etmiş olmanız ve bu doğrultuda renk ve objeler tercih etmeniz başlıca çıkış noktanız olmalı. Çocuğunuzun odası için zemin tercihi yaparken temizlik ve bakımı kolay bir malzeme seçmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Çocuk odasını dönüştürmek

Çocuğunuz büyüyüp gençlik evresine geldiğinde ihtiyaçları ve karakteri yeniden şekilleneceği için çocuk odasını yeniden düzenlemeniz gerekecektir. Bu aşamada çocuğunuzun ve sizin isteklerinize uygun olarak duvarların ve perdelerin stil ve renklerini yeniden belirleyebilirsiniz. Sadece bu iki konuda yapacağınız yeni düzenleme odayı bambaşka bir atmosfere kavuşturmaya yetecektir. Bununla beraber yenilenecek eğitim ihtiyaçlarının ardından edineceğiniz, kitaplık, bilgisayar masası gibi yeni mobilyalarla çocuk odanız artık bir genç odasına dönüşecektir.