Kategoriler
Mobilyalar ve dekoratif tasarımlar Uncategorized

AHŞAP CİNSLERİ NELERDİR?

Ahşap Çeşitleri; Ahşap yıllar boyunca gerek mobilya sektöründe gerekse yapı sektöründe bolca kullanılan bir malzemedir. Bakımı yapıldığı sürece yüzyıllar boyunca da nesilden nesile miras olarak bile kalabilir bir maddedir. Ham maddesi ağaç olan ahşap rengini, kalitesini, desenini, şeklini doğal olan bu ağaçlardan alır.

Ahşap kendi içinde bulundurduğu öz su ile uzun yıllar boyunca yaşamaya devam eder ve kesilmesi ile birlikte istenildiği gibi şekil verilir, eğilir, bükülür. Ahşap kullanılır bir hale gelmeden içindeki su kurutulur öyle işlenir. Ahşap içindeki su kurutma yöntemi iki şekildedir. Bunlar doğal kurutma ve fırınlama yöntemidir.

Ahşap Çeşitleri Nelerdir?
Masif Ahşap; kütlesel olarak kendi ağırlığından başka bir ağırlık içermeyen ahşap türüne masif ahşap diyoruz. Bu ahşap doğal, ekoloji dengesini bozmayan ve değerli olduğu için oldukça kıymetli ve pahalı bir malzemedir. Çok büyük olduğu için işleme yani kullanımında büyük riskler vardır. Kesinlikle dikkat edilmelidir. Bu nedenden dolayı bu ahşap türünü öyle her yerde görmek maalesef mümkün değildir. Daha çok taşıyıcı görevi gördüğü için sadece ahşap doğrama işlerinde bu ahşap türünü görürüz.

Kontrplak Ahşap; koca bir ağaç tomruğunun ta baştan sonuna kadar büyük spiraller ile kesilmesine ve ince metaryeller elde edilmesidir. Bu özel kesilmiş parçaların damar bölgelerine dökmüş olduğumuz reçineler ile oluşan dümdüz sert levhaya kontrplak diyoruz. Yapımı işlevli olsa da çok ucuz olan bu levha kanepe altlarından, dolap arkalarından tutunda çekmeceler, paravanlara kadar birçok yerde kullanılır. Bunun yanı sıra marin kontrplak dediğimiz sağlam dayanıklı, iyi malzemeden yapılanları da vardır. Hepsi ortalama beş santim aralığındadır. Bu ahşap çeşitleri arasında en çok kullanılan türdür.

Sunta Ahşap; kesilen ağaçların, tahtaların talaşını sıcak ve yüksek basınç ile sıkıştırılmış halidir. Normalde yonka olarak bilinir. En adi malzemeden yapılması nedeni ile pek tutulmayan bir ahşap türüdür. Yalnız malzemenin ucuzluğu da albenili​ bir ürün olmasına olanak sağlamaktadır. Genelde mobilya sektöründe çokça kullanılan bu madde su ile arası pek iyi değildir. Su ile temasında araları açılıp saman gibi dökülen bir ahşap çeşididir.

MDF Ahşap; yine aynı şekilde sunta gibi sağlam olmayan bu ahşap türü elyafın reçine ile sıcak basınç ortamında sıkıştırılması ile yapılır. Sunta ile kıyaslamak gerekirse suntaya nazaran neme karşı daha dayanıklıdır. Fakat bu ahşap türü de su ile arası pek iyi değildir. Su görmesi halinde açılan hemen dağılan bir maddedir.

Doğal Kaplamalı Ahşap; bu ahşap sonradan üretilen bir yöntemdir. Biraz işin uyanıklığı amaçlı yapılan bu ahşap adi malzeme olan sunta ve mdf üzerine masif ahşap türü gibi kaliteli malzeme ile kaplanması olayıdır. Orta kısımlar adı malzeme, üzeri kaliteli ahşap.Lamine ve Laminat Ahşap; bu ahşap türleri de yine doğal ahşap ta yapılan yöntemin aynısıdır. Aradaki fark, adi malzeme olarak nitelendirdiğimiz mdf ve sunta üzerine PVC çekilmesidir. Daha çok yerlere çekilen parkeler için kullanılır.Kalitesine, yapılan malzemesine göre ahşap çeşitleri yukarıda belirttiğimiz gibidir. Ahşap​ malzeme alırken bu bilgiler ışığında kendi bütçemize en uygun olanı, gönül rahatlığıyla seçebiliriz.